Udržanie pozornosti žiakov je veľakrát výzvou :). Ideálne je spájať aktivity rôzneho druhu s preberaným učivom a „nepozorovane“ podsúvať triede pojmy, obrázky, ktoré súvisia s témou.
Jedným z nástrojov, ktorý vám môže pomôcť je Osemsmerovka. Nájdete ju na našom webe priamo tu a tiež, ak v menu na stránke www.interaktivnaskola.sk myšou nadídete na Programy a následne vľavo na Naše tipy – Osemsmerovka.
? OSEMSMEROVKA ?
Dôležité je, že je pre vás dostupná FREE – ZADARMO.
Tak sa na ňu poďme bližšie pozrieť:
- Tvorba osemsmerovky a jej nastavenia
- Vloženie do interaktívneho programu na prácu na interaktívnej tabuli
- Oživenie osemsmerovky aj s obrázkami
Tvorba osemsmerovky a jej nastavenia
Ak máte pripravené slová, ktoré chcete použiť v osemsmerovke, tak vám tvorba zaberie naozaj len niekoľko sekúnd. Na prvej karte SLOVÁ napíšte pod seba slová, ktoré chcete použiť. Potom klik dole na VYTVOR a je to hotovooooooo :).
Ak myšou označíte slovo, automaticky sa vám vyškrtne zo zoznamu slov ako nájdené. Písmenom R na klávesnici sa opätovne preusporiadajú slová osemsmerovky.
Čo sa týka vylepšení, tak pár nastavení tam ešte nájdeme. Pre návrat do tvorby osemsmerovky kliknite v hornej časti na NÁVRAT DO MENU.
VOĽBY 1 – Na tejto karte si môžete podľa seba zmeniť:
- počet riadkov a stĺpcov – vždy je preddefinovaný rozmer 10×10,
- veľkosť a farbu písmen,
- farbu pozadia,
- farbu označených slov,
- štýl osemsmerovky – ak si rozbalíte ponuku môžete si vybrať z rôznych tvarov, tieto tvary majú pevne daný počet riadkov a stĺpcov.
P.S.: Ako si nájsť číslo farby za tým #? 🙂 Na tejto stránke si na palete farieb vyberiete farbu, ktorá sa vám páči a potom si len číslo za # skopírujete a vložíte do políčka, kde si meníte farbu v rámci volieb 1
VOĽBY 2 – Na tejto karte si v podstate volíte náročnosť osemsmerovky.
Teda ako majú byť usporiadané slová, čo sa týka smeru:
- horizontálneho,
- vertikálneho,
- a aj uhlopriečky.
Prípadne si môžete zaškrtnúť Triedenie slov abecedne a použitie Malých písmen.
Využitie osemsmerovky je možné priamo na našej stránke online, môžete si ju zároveň vytlačiť na papier alebo ju použiť tiež ako súčasť interaktívnej úlohy na interaktívnej tabuli alebo interaktívnom dotykovom displeji.
Vloženie do interaktívneho programu na prácu na interaktívnej tabuli
Vo vašom interaktívnom programe, ktorý používate pri vašej interaktívnej tabuli, určite nájdete nástroj fotoaparát. Či už používate ActivInspire, Interwrite Workspace, FlowWorks, Smartnotebook …. fotoaparát tam bude ;).
Ako príklad si to ukážeme v programe ActivInspire.
Na paneli nástrojov nájdete ikonu Nástroje pracovnej plochy. Následne sa vám ActivInspire skryje iba do “kolieska”. Na stránke s vašou osemsmerovkou si v rámci “kolieska” vyberiete typ fotoaparátu napr. Výber oblasti a označíte oblasť, ktorú si chcete odfotiť – v našom prípade osemsmerovka aj so slovami. Potvrdíme miesto uloženia našej fotky – v zobrazenom okne vyberieme možnosť, kde ju chceme vložiť – Aktuálna strana.
Pre vrátenie sa do programu ActivInspire použijeme ikonu Vrátiť do predvádzacieho zošita.
A tam nás už bude čakať odfotená osemsmerovka. Pri práci na interaktívnej tabuli alebo na interaktívnom dotykovom displeji v tejto úlohe deti použijú nástroj pero alebo čiara na vyškrtnutie slov.
Oživenie osemsmerovky aj s obrázkami
Dobrým tipom môže byť aj možnosť nahradiť slová obrázkami. Bude to opäť trocha niečo iné, zaujímavejšie a zároveň aj „vyšší level“. Deti bude potrebovať najskôr rozpoznať obrázok, správne ho pomenovať a až potom slovo hľadať. Pri práci na interaktívnej tabuli alebo na interaktívnom dotykovom displeji, žiak opäť použije nástroj pero alebo čiara na vyškrtnutie slova.
Ako aj pri iných nástrojoch, aj tu platí, že je to iba pomôcka na oživenie, spestrenie hodiny, ktorú viete využiť vo svoj prospech. A týmto spôsobom priniesť, či už nové učivo alebo opakovanie INAK.
Tak smelo do toho.
Veríme, že sa vám aj žiakom bude osemsmerovka páčiť :).
Autor: Juraj Baloga